Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego   Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Welcome to Portal seniorów powiatu nyskiego Powered By GSpeech
.
czwartek, 22 sierpień 2019 13:12

Wizyta gości z Węgier w Nysie

Napisał

Z okazji Dni Seniora gościliśmy delegację seniorów węgierskich z Székesfehérvár. W tym liczącym ponad 100 tys. mieszkańców mieście prężnie działają organizacje senioralne, a miasto aktywnie wspiera ich działalność. Wymiana doświadczeń pozwoli na wzbogacenie form pracy Rady Seniorów w Nysie...

Na zdjęciu od lewej: Rudolf Fejes, Zsuzsanna Lajosne Deak, Andrása Cser-Palkovics, Tadeusz Zdanowicz, Elżbieta Czepil oraz Andrzej Straszewski.

Na zaproszenie Rady Seniorów w Nysie w dniach 3-5 czerwca br. gościliśmy w Nysie delegację seniorów węgierskich z Székesfehérvár. Na czele delegacji stała Zsuzsanna Lajosne Deak, radna miasta Szekesfehervar, doradca ds. kontaktów z krajami ościennymi. Reprezentowała ona burmistrza Andrása Cser-Palkovics, aktywnie wspierającego organizacje senioralne i ich kontakty z Polską.

 Środowiska senioralne w Szekesfehervar zrzesza Alba Regia Nyugdíjas Egyesület - Stowarzyszenie Emerytów Alba Regia. Skupia ono 19 klubów mających ponad 1200 członków, i jest jedną z największych organizacji społecznych w Székesfehérvár. Stowarzyszenie działa w Székesfehérvár od 1992 roku, przez 6 lat jako organizacja pożytku publicznego.

Do Nysy przyjechała Attila Csetényi Betty, przewodnicząca Stowarzyszenia Emerytalnego Alba Regia, oraz Rudolf Fejes - sekretarz Stowarzyszenia. W trakcie kilku spotkań przedstawili oni różne formy aktywności Stowarzyszenia.

Stowarzyszenia Emerytalnego Alba Regia prowadzi salon usługowy, w którym są prowadzone różne usługi dla seniorów (fryzjer, naprawa telewizorów, instalacji gazowej, obuwia, serwis złota rączka). Serwis, działający od 14 lat, oferuje zniżki na naprawy dla wszystkich emerytów w mieście. Stowarzyszenia inicjuje wiele działań międzypokoleniowych integrujących dziadków i wnuków - quizy, zawody sportowe, spotkania itp.

Székesfehérvár to jedno z najstarszych węgierskich miast, o 1000-letniej historii, pierwsza historyczna stolica Węgier oraz miejsce koronacyjne i nekropolia średniowiecznych królów węgierskich. Położone jest w połowie drogi między Budapesztem a jeziorem Balaton. Słoneczny Białogród (Alba Regia) - tak można przetłumaczyć dawną nazwę miasta.

Obecnie jest to silny ośrodek przemysłowy, kulturalny i sportowy. Jest miastem partnerskim miasta Opole.
Stąd też pomysł współpracy seniorów z Székesfehérvár z nyskimi seniorami.

">

Polak Węgier dwa bratanki

Węgierskiej delegacji towarzyszył Andrzej Straszewski, działacz polonijny, który w połowie lat 70. XX wieku, jak mówi, wyjechał z Poznania w ramach "emigracji sercowej" na Węgry. Ponad 30 lat temu założył pierwszy regionalny oddział najstarszej organizacji polonijnej na Węgrzech, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema. Jest przewodniczącym Samorządu Narodowości Polskiej i Klubu Polonia w Székesfehérvár.
Pan Andrzej jako działacz samorządu narodowości polskiej przyczynił się do rozwinięcia kontaktów Szekesfehervaru i Opola jako miast partnerskich.
W czasie wizyty w Nysie pełnił rolę tłumacza i aktywnego łącznika obu środowisk senioralnych. Przedstawił też zasady działalności organizacji polonijnych na Węgrzech.

Wieczorem 4 czerwca odbyło się oficjalne spotkanie delegacji węgierskiej z władzami Nysy reprezentowanymi przez Kordiana Kolbiarza, burmistrza Nysy, Elwirę Ślimak, zastępcę burmistrza, Pawła Nakoniecznego, przewodniczącego Rady Miasta i radnego Edward Halajko (dyrektora muzeum). Z ramienia Rady Seniorów w Nysie w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Ryszard Rogowski i Tadeusz Zdanowicz, wiceprzewodniczący RS.

Rozmowy pokazały, że władze obydwu miast widzą potrzebę aktywnego wspierania działań organizacji senioralnych. Obie strony wyraziły zamiar umocnienia ustanowionych relacji i rozszerzenia współpracy obydwu miast.

Podczas dwudniowej wizyty w Nysie goście z Székesfehérvár mieli okazję obejrzeć miasto, a także uczestniczyli w obchodach Dnia Seniora w Nysie. Węgierscy goście uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Seniorów w Nysie, a później w pikniku w ogrodzie Dziennego Domu Pobytu.

 2019 06 dni seniora magyar 1

 2019 06 dni seniora magyar 2

W Dziennym Domu Pobytu odbyła się druga tura oficjalnych rozmów węgierskiej delegacji z przedstawicielami Rady Seniorów. Nyskich seniorów reprezentowali radni: Ryszard Rogowski, Tadeusz Zdanowicz, Elżbieta Czepil oraz Czesław Mikrut. Delegacje zaprezentowały problemy środowisk senioralnych oraz sposoby ich rozwiązywania w Szekesfehervar i Nysie. Rozmowy pozwoliły na szeroką wymianę doświadczeń i dobrych praktyk wypracowanych w obu środowiskach i pokazały, że oba środowiska są otwarte na dalszą współpracę .

Obie strony podkreślały duże znaczenie organizacji senioralnych wspomagających seniorów w różnych sytuacjach i organizujących różne formy aktywności seniorów. Nie do przecenienia jest pomoc władz miejskich w tych działaniach. 

  Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty zaowocują utrzymaniem bliższych relacji między seniorami z Węgier i Polski. Partnerstwo obu środowisk senioralnych pozwoli na dalszą wymianę doświadczeń, wprowadzanie nowych rozwiązań i realizowanie wspólnych przedsięwzięć. Delegacja z Szekesfehervar zaprosiła nyskich seniorów do ich grodu w celu bliższego zapoznania się z różnymi formami działalności Alba Regia Nyugdíjas Egyesület.


 Program pobytu seniorów z Nysy w Székesfehérvár

2019.08.19 (poniedziałek)

16:00-17:00 : przyjazd do miejsca zakwaterowania. Hotel Vadászkürt, Székesfehérvár, Móricz Zsigmond u.1. Delegację powitają: Csetényi Attliáné, Rudolf Fejes, i Andrzej Straszewski. Dla gości zarezerwowano osobne pokoje. Zajęcie pokoi, odpoczynek.

18:00 : Kolacja w Hotelu Vadászkürt. Na kolację zaproszeni zostali także Pan burmistrz dr András Cser- Palkovics i radna Pani Zsuzsanna Deák Lajosné.

20:00 : Spacer ulicami śródmieścia.

21:00 : Występ Teatru Vörösmartyego na scenie letniej w miejscu pamięci narodowej Romkert.

Tytuł przedstawienia : „Béla IV – sceny z jego życia”
Życie Béli IV( 1206-1270) – to nieustająca walka , najpierw ze swoim ojcem, zaś w drugiej połowie jego życia z jego synem Istvánem. Po najeździe Tatarów w latach 1241-42 , rozpoczął odbudowę będącego w ruinie kraju. Dlatego też niektórzy nazywają jego drugim budowniczym państwa. Oratorium przedstawia sceny z koronacji króla w 1235 roku.

Po przedstawieniu powrót do hotelu.

2019.08.20 (wtorek) Narodowe Święto św. Stefana i węgierskiej konstytucji

08:00  Ṡniadanie w hotelu

9:30 : Zwiedzanie miasta z przewodnikiem

12:00 Obiad – szwedzki stół – w restauracji Hunter.

 Po obiedzie – czas wolny.

Projektowane jest spotkanie wszystkich polskich gości z przedstawicielami węgierskiej Polonii.

Obejrzenie programu kulturalnego w centrum miasta.

17:00  Pochód ulicami: Fő utca – Városház tér – Szent István tér

 Pochód historycznych olbrzymich kukieł, z udziałem grup ochrony dziedzictwa i pamięci narodowej oraz Zespołu Tańca Alba Regia

18:00 Uroczysta sesja Samorządu  Miasta, na placu Szent István tér Okolicznościowe wystąpienie i wręczenie odznaczeń przez burmistrza miasta Pana Andrása Cser-Palkovicsa

(przypadku niepogody w Sali Ozdobnej Ratusza)

20:00 Kolacja w Hotelu Vadászkürt.

 2019.08.21 (środa)

8:00 : Śniadanie w hotelu.

 Po śniadaniu  - opuszczenie pokoi, umieszczenie podręcznych bagaży w samochodzie.

9:30 Wyjazd własnym samochoidem do zamku Bory Vár.

10:00-11:45 Zwiedzanie Bory Vár

12:00 Obiad w restauracji Panoráma Vár.

Po obiedzie – powrót do kraju.

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 06 styczeń 2021 10:40
Kliknij na głośnik, a odczytam tekst! Powered By GSpeech